لیست عناوین محتوا

در این مقاله قصد داریم درباره طراحی داخلی اتاق خواب کوچک با شما عزیزان صحبت کنیم. ایده ها و روش های نوین، حرفه ای و بسیار کاربردی ای برای به حداکثر رساندن فضای اتاق خواب کوچک وجود دارد که در این مقاله قصد داریم درباره این ایده ها یا روش ها با شما عزیزان صحبت کنیم. چگونه می توان اتاق های کوچک را چنان حرفه ای از لحاظ چیدمان طراحی کرد تا بتوانیم هم از فضا حداکثر استفاده و هم فضایی زیبا داشته باشیم؟ چگونه می توان با صرف کم ترین هزینه هزینه و زمان، چیدمان اتاق خواب های کوچک را بدون هیچ مشکلی انجام داد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات طراحی نارسیس موسوی، بر روی طراحی داخلی کلیک کنید.

اگر ایده های طراحی مان درست و مناسب اجرا گردد، می توان یک اتاق خواب بسیار شلوغ و کوچک را به یک فضای باز، خلوت و بسیار زیبا از لحاظ دکوراسیون تبدیل کرد. مطمئناً خیلی از ما دوست داریم که اتاق مان هم از لحاظ چیدمان وسایل، مرتب بودن و هم زیبایی بسیار خوب به نظر برسد.

حتی ساده‌ترین اتاق ها (اتاق های تک تخته)، این قابلیت را دارند که به‌ عنوان یک اتاق خواب کوچک چیدمان کرد. استفاده درست و هوشمندانه از مبلمان و صندلی ها می‌تواند آن را به فضایی چند منظوره تبدیل کرد که هم دارای فضای مطالعه و فضای آزاد مفید برای کارهای دیگر باشد.

برنامه ریزی درست، منظم، دقیق و مقداری الهام و خلاقیت در چیدمان، تمام آن چیزی است که برای به حداکثر رساندن پتانسیل یک اتاق خواب کوچک لازم است. قبل از شروع طراحی، اجرا و دکوراسیون به ایده هایی که در ادامه معرفی می کنیم، دقت کنید.

ایده های اتاق خواب کوچک برای سبک کردن فضاهای جمع و جور

حالا به بررسی ایده ها می پردازیم:

1. در چیدمان تجدید نظر کنید (Rethink The Layout)

چیدمان و دکوراسیون فعلی اتاق خود را تغییر دهید. اگر از چیدمان و دکوراسیون سنتی در فضای اتاق خود استفاده می کنید، حتماً در آن تجدیدنظر کرده و از شیوه های حرفه ای و نوین استفاده کنید. تخت، مبلمان و صندلی ها را طوری قرار دهید که کمتر احساس خستگی کنید. اکثر افراد، مبلمان را فقط کنار یک دیوار قرار می دهند که این دیوار ترجیحآً دیواری است که کمتر آن را در فضا می بینید تا از شلوغی بیش از حد محیط جلوگیری کنند.

حتماً سعی کنید تعداد مبل ها و صندلی ها را در یک اتاق خوابی که بسیار کوچک است، به حداقل ممکن برسانید. بدین منظور می توانید از اثاثیه ای نظیر بوفه به عنوان میز آرایش در آن فضا استفاده کنید.

2. از تمام گوشه های اتاق خواب برای حفظ فضای اتاق استفاده کنید (Utilise All Awkward Corners For Storage)

وقتی فضایتان به صورت Premium (ممتاز) است، روش های ذخیره سازی فضا هوشمندانه ای را می طلبد. در ایده اتاق خواب زیر شیروانی، صاحبان ملک از فضای غیر استاندارد در گوشه ای تنگ برای استفاده از کمدها استفاده کرده اند. استفاده از یک فضای غیرقابل استفاده برای ذخیره سازی Concealed به منظور جلوگیری از درهم ریختگی فضای محدود کمک می کند.

هر وسیله غیرضروری که باعث می شود که اتاق خواب شلوغ به نظر برسد را حتماً حذف کنید، چون باعث می شود که فضا بسیار تنگ و کوچک به نظر برسد.

3. محل ذخیره سازی در اطراف تخت (Build Storage Around The Bed)

کمدهای لباس، موثرترین روش برای استفاده حداکثری از فضای ذخیره سازی اتاق خواب شما است. کمدهای لباس در دو طرف تخت به ایجاد یک چارچوب درست و صحیح کمک می کند که نگاه افراد را روی آن دیوار نگه می دارد. این  اجازه می دهد تا دیوارهای باقی مانده، عاری از هرگونه مانعی باشد که فضای ارزشمندی را اِشغال می کند. می‌توانید با ایجاد فضای ذخیره‌سازی در بالای تخت نیز از فضای بیشتری استفاده کنید، فقط حواستان باشد که دکور را به حالت قدیمی و سنتی در نیاورید یا فضا به هیچ وجه دلگیر و تاریک نکنید.

4. در انتخاب سطح فکر کنید (Reflect On Surface Choices)

حس یک اتاق خواب کوچک را با استفاده از سطوح انعکاسی برای ایجاد توهم بصری، فضای محیط را دو چندان کنید. استفاده بسیار هوشمندانه از وسایل به عنوان آینه ها، می تواند فضا را طوری نشان داد که هیچ گونه مشکلی از لحاظ کوچک بودن فضا مشخص نباشد. در اتاق خواب جمع و جور، از کمدهای آینه دار، پوشش دیواری براق منعکس کننده و میزهای کنار تخت آینه دار استفاده شود تا فضا را بزرگتر از آنچه هست، جلوه دهید. شاید استفاده از هر سه موردی که به آن اشاره کردیم، طاقت فرسا باشد، ولی به هیچ وجه نترسید. همان اصول تنها با استفاده از اسباب و لوازمی ذکر شده در فوق، به راحتی قابل انجام است. هنگام طراحی چیدمان اتاق خواب کوچک خود به این فکر کنید که بهترین مکان را می توانید برای سطوح بازتابنده را ایجاد و اجرا کنید.

5. با تزیین هوشمندانه یک توهم فضا ایجاد کنید (Create An Illusion Of Space With Clever Decorating)

با تزیین هوشمندانه و کاملاً حرفه ای، یک توهم فضا ایجاد کنید. رنگ، راه حل شگفت انگیز و کاربردی برای بسیاری از مشکلات است. نه تنها پاشیدن رنگ می تواند به شادابی فضا کمک کند، بلکه باعث می شود فضا جذاب تر، زیباتر و فضاها را بزرگ تر به نظر برسد. به عنوان مثال ایده رنگ اتاق خواب کوچک را در نظر بگیرید، که در آن ترکیبی از رنگ ها به ایجاد یک حاشیه کمک کرده و بنابراین چشم اندازی جدید برای دیوارها ایجاد کرده است که به نوع توهم نوری ایجاد می کند.

6. تخته ی بالا تختی خود را به عنوان فضای ذخیره سازی دو برابر کنید (Double Your Headboard As Storage)

اگر فضا کم است، از سبک قرار دادن تخته سر یا تخته بالاتختی به منظور قراردادن اشیا در کنار هم و طبقات مختلف استفاده کنید. بدین معنی که می توانید میزهای بزرگ کنار تخت را کنار بگذارید، زیرا مکان مناسبی برای ذخیره کردن مطالعه قبل از خواب خود خواهید داشت. همچنین بهتر است لامپ دیواری هم نصب کنید تا جلوه زی زیباتری پیدا کند.

7. از کف تا سقف را می توانید بچینید (Store from floor to ceiling)

روی کمد لباسی با ارتفاعی که می توانید حساب کنید. البته بهتر است کمد از لحاظ عرضی، دارای عرض کم یا متوسط باشد. با این کار می توانید به راحتی در ذخیره سازی فضا حساب کنید. سپس از فضای بالای کمد لباس نیز برای جستجوی فضای ذخیره سازی اضافی استفاده کنید. سبدها و جعبه ها را مرتب و منظم نگه دارید تا فضا نامرتب نشود.

8. ذخیره سازی را در فضاهای غیر استاندارد Alcove ایجاد کنید (Build Storage Into Awkward Alcove Spaces)

چه اتاق خواب کوچک شما دارای طاقچه باشد یا فضاهای نامناسب ناشی از waves، با ایجاد راه حل های حرفه ای به منظور ذخیره سازی هوشمند، از آنها نهایت لذت استفاده را ببرید. ماهیت معماری طاقچه ها مکان مناسبی را برای نمایش قفسه های باز با کمدهای سفارشی فراهم می کند. قفسه‌هایی برای نگهداری کتاب‌ها و چیزهای دیگر، ایده آل هستند. در حالی که کمدها برای نیازهای ذخیره سازی بزرگتر، برای پنهان کردن مواردی مانند تخت خواب اضافی عالی هستند.

9. میز آرایش خود را دو برابر کنید (Double Up Your Dressing Table)

هرگز قبلاً اینقدر در دیوارهای خانه خود محبوس نبوده ایم و به دنبال راه هایی برای استفاده از هر فضا به روش های جایگزین بوده ایم. در حالی که کار کردن یا داشتن رایانه در اتاق خواب ایده آل نیست، اما آیا میز آرایش شما می تواند به عنوان یک میز تحریر دو برابر شود؟

10. کشو کمد را بر روی دیوار نصب کنید (Elevate storage off the floor)

نصب کشو کمد به دیوار به جای داشتن یک میز کنار تخت که روی زمین قرار می گیرد، به راحتی فضا را آزاد می کند. همچنین میز کشویی که دارای مکانی برای نشستن، آرایش کردن یا قرار دادن قهوه صبحگاهی، بسیار کمک می کند.

11. از رنگ های نشاط آور برای بازتر کردن فضا استفاده کنید (Use Uplifting Color To Open Up The Space)

استفاده از رنگ های نشاط آور، به جذابیت و باز شدن فضای ذخیره سازی در محیط کمک می کند. استفاده از رنگ‌هایی نظیر زرد آفتابی، می‌تواند به شادابی هر فضای کوچک کمک کند، فقط مراقب نحوه استفاده از رنگ در محط باشید.

رنگ آمیزی رنگ روشن تا ارتفاع وسط اتاق به تثبیت رنگ به نیمه پایین اتاق کمک می کند.

همچنین می توانی دیوار را با رنگ سفید روشن یا خنثی مشابه تمام کنید تا ظاهری مطبوع و جادار داشته باشید. به رنگ اضافه شده اجازه دهید تا پالت رنگی ملافه، لوازم جانبی و فرش کف را تعیین کند تا ظاهری منسجم ایجاد کند.

12. نورپردازی را به طور کاملاً حرفه ای انجام دهید (Wall Mount The Lighting)

نورپردازی دیواری در اتاق خواب کوچک، می تواند به آزاد کردن فضای بسیار مورد نیاز سطح کمک کند. استفاده از دیوار به شما این امکان را می دهد که نورپردازی به خوبی انجام شود تا فضای لازم برای چیدمان را به درستی انجام دهید.

13. استفاده از چیدمان عمودی (نردبانی) کنار تختخواب (Step Things Up With Vertical Storage)

استفاده از روش چیدمان عمودی (نردبانی) یک راه عالی است. در این روش هم براحتی می توانید از فضای محیط به درستی استفاده کرده و هم می توانید به راحتی در محیط جابجا کنید. این روش کاملاً مناسب برای فضاهای تنگ در اتاق خواب است، و به راحتی می تواند در حمام یا یک اتاق نشیمن کوچک مورد استفاده قرار بگیرد.

14. از یک کمد لباس با در کشویی استفاده کنید (Buy A Wardrobe With A Sliding Door)

به سختی فضایی برای حرکت در اتاق خواب خود دارید. همچنین لباس های زیادی دارید که نیاز دارند در کمد قرار بگیرند؟! بنابراین حتماً از یک کمد لباسی با در کشویی استفاده کنید. مثلاً می توانید از کمدی استفاده کنید که دارای تعدادی کشو (مثلا 5 تا)، یک کمد لباس نیمه قد بالا با قفسه های قابل جابجایی استفاده کنید.

15. تخت را با مبل تختخواب شو عوض کنید (Swap The Bed For A Sofa Bed)

با توجه به بزرگی یا کوچکی فضای خود، می توانید به جای استفاده از یک مبل تختخواب شو سنتی، از یک مبل تخت خواب تاشو دیواری حرفه ای استفاده کنید. همچنین بایستی از یک تشک استاندارد برای راحتی بیشتر استفاده کنید. این مبل می تواند به راحتی تا شود و شبیه کمد لباس یا کابینت شود و فضای خوبی را برای میز و صندلی آزاد کند. حتماً از مبل و صندلی های سبک وزن استفاده کنید تا بتوانید آن را به راحتی جابجا کنید و تختخواب کشویی را در جای خود قرارد هید.

16. از ارتفاعات برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید (Put Storage In Place At New Heights)

شما می توانید فضایی را در بالاترین بخش نزدیک سقف درنظر بگیرید و کلیه تجهیزات و وسایل موردنیاز خود را بر روی آن قرار دهید. این روش، یکی از کلیدی ترین روش ها به منظور ایجاد فضای ذخیره سازی کافی در طراحی چیدمان اتاق خواب کوچک است. در این روش سعی کنید از قفسه‌های شناور در بالای تخت استفاده کنید تا هم فضای کافی داشته باشید و هم ظاهر اتاق را حفظ کنید. 17. از ارتفاعات برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید (Hang A Space-saving Headboard)

17. از دیوار برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید (Hang A Space-saving Headboard)

فکر نمی کنید که Headboard فضای زیادی را اِشغال می کند؟ در اتاقی که هر متر از فضا اهمیت دارد، به دنبال روش ها و طراحی های جایگزین، بدون اینکه فضای ارزشمندی را از دست بدهید، باشید. این ایده هوشمندانه همچنین باعث صرفه جویی در هزینه های خرید یک تخت جدید می شود و شما می توانید به سادگی با استفاده از یک دیوارکوب جدید، پس زمینه جدیدی برای تخت ایجاد کنید.

18. از یک تم (Theme) حرفه ای برای فضای کوچک خود استفاده کنید (Pick A Theme For Your Small Space)

از تم رنگ سفید به همراه موتیف یا طرح تزئینی مخصوص مانند گل و برگ استفاده کنید که تأثیر فوق العاده ای برای بزرگتر نشان دادن اتاق خواب شما دارد. کفپوش بدون رنگ را با دیوارهای سفید شفاف، گل‌های ظریف و لوازم جانبی مینیمال برای یک اتاق خواب شیک ترکیب کنید.

19. از تقارن و تعادل در اتاق خواب کوچک استفاده کنید (Look To Use Symmetry In Your Small Bedroom)

یک طراحی ساده همراه با تعادل و تقارن می تواند، طرحی زیبا و حرفه ای به اتاق خواب کوچک شما بدهد. تختخواب های فلزی در فضا بسیار صرفه جویی می کنند. همچنین می توانید تخت‌ها را با پتوهای پشمی به رنگ سفید خالص، پشمی با دو کوسن ساده یا نقش‌دار بپوشانید. برای آزاد کردن فضای روی میز کنار تخت مشترک، لامپ های دیواری نصب کنید.

20. استفاده از رنگ لوکس (Luxuriate In Color)

حتماً به یک اتاق خواب کوچک رنگ اضافه کنید. استفاده از رنگ ها برای فضاهای تنگ بسیار عالی هستند. استفاده از رنگ های آبی بنزینی و آبی معمولی به منظور ترکیب قابل احتراق استفاده کنید. برای روتختی ها، کوسن ها و پرده های از ابریشم های مجلل و مخمل های غنی استفاده کنید. اما در میان این سایه های عمیق و غنی، کمی رنگ سفید را برای سقف ها و قاب پنجره ها نگه دارید.

در این مقاله درباره طراحی داخلی اتاق خواب کوچک با شما عزیزان صحبت کردیم و ایده های متنوعی را خدمت شما ارائه دادیم. امیدواریم توانسته باشیم که اطلاعات خوبی را به شما ارائه داده باشیم. در انتها حتماً نظرات، پیشنهادات، انتقادات و پرسش های خود را در بخش نطرات برای ما بیان کنید.

4/5 - (1 امتیاز)