طراحی داخلی خانه باغ یا معماری داخلی خانه باغ یکی از موارد بسیار مهم و حائز اهمیت در دکوراسیون و چیدمان این گونه محیط های سرپوشیده است.

خانه باغ ها یا باغ های سرپوشیده می توانند مزایای قابل توجهی در زندگی ما داشته باشند، از زیبایی گرفته تا بهبود سلامت روحی ما. تحقیقات نشان داده است که گیاهان سرپوشیده به از بین بردن آلاینده‌های هوای داخل خانه که به عنوان عامل بیماری شناخته می‌شوند، کمک می‌کنند.

آنها همچنین ادراک ذهنی، تمرکز، رضایت و همچنین معیارهای عینی بهره وری را افزایش می دهند. خانه باغ ها حتی ممکن است مصرف انرژی و هزینه ها را به دلیل کاهش نیاز به گردش هوا کاهش دهند. این مزایا مکمل مزایای بارز زیبایی شناختی یک باغ با طراحی خوب است و باغ داخلی را به یک ویژگی مسکونی جذاب در چندین جبهه تبدیل می کند.

با این حال، خانه باغ ها به شرایط زیادی نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که گیاهان به آرامی رشد می کنند. این شرایط همچنین بسته به نوع گیاه های در حال رشد و روش های در حال رشد، متفاوت است. برای پرداختن به این ملاحظات، فهرست مقدماتی از الزامات، انواع گیاهان رایج و روش‌های نمایش را در زیر گردآوری کرده‌ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات طراحی نارسی موسوی، بر روی طراحی داخلی کلیک کنید.

عوامل موثر در رشد گیاهان در طراحی خانه باغ

در ادامه به بررسی عوامل موثر در رشد گیاهان در معماری و طراحی داخلی خانه باغ می پردازیم. پس با ماه همراه باشید.

نور

نور وروشایی برای خانه باغ ها الزامی است،همم برای دزاین فضا و هم برای رشد گیاهان، که گیاخان نمیرند، پس با این حال اگرخانه  باغ ها  نزدیک پنجره باشند، ممکن است نور کافی را در ماه های زمستان دریافت نکنند، بنابراین، باغ‌های سرپوشیده به سیستم‌های روشنایی خاصی برای اطمینان از حداکثر رشد نیاز دارند.

اکثر گیاهان با 14 تا 16 ساعت نور و حداقل شش ساعت تاریکی در روز بهترین عملکرد را دارند. با این حال، از آنجایی که گیاهان دارای گیرنده های نوری هستند که فقط طول موج های خاصی از نور را جذب می کنند، لامپ های معمولی این نیاز را هستند.لامپ های تخلیه با شدت بالا (HID) و سیستم های فلورسنت فشرده ایده آل ترین منبع نور برای باغ های داخلی هستند که میزان روشنایی و شدت ایده آلی را برای رشد گیاهان فراهم می کنند. لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های رشته‌ای ممکن است نور کافی ساطع نکنند، و این باعث می‌شود که برای گیاهان منفرد به جای باغ‌ها بهتر باشند. البته نیاز به نور بسته به گیاهانی که در حال رشد هستند متفاوت است.

رطوبت

باغ های داخلی اغلب از رطوبت کم رنج می برند. این عامل بسیار حائز اهمیت است و می تواند باعث پژمرده و خشک شدن گیاهان و قهوه ای شدن برگ ها شود. در حالی که گیاهان در رطوبت 50٪ یا بالاتر شکوفا می شوند، سطح رطوبت داخل خانه، به ویژه در زمستان، ممکن است به 10-20٪ کاهش یابد. راه‌حل‌های این مشکل می‌تواند از راه‌اندازی دستگاه مرطوب‌کننده، مه‌پاشی روزانه و حتی قرار دادن یک سینی آب در کنار باغچه باشد.

عمق خاک

عمق خاک بسته به گیاهی که در حال رشد است، متفاوت است. به طور معمول، بین 18 تا 20 اینچ خاک برای اکثر گیاهان کافی است، اگرچه این تعداد می تواند تا 15 اینچ کاهش یابد یا به ارتفاع سه فوت برسد. بسته به گیاه، گونه‌های ریشه‌دار کم‌عمق‌تری نیز ممکن است نیاز به چنگ زدن یا محکم کردن در یک داربست داشته باشند.

آب

گیاهانی که در ظروف رشد می کنند، سریعتر از گیاهانی که به طور طبیعی در خاک رشد می کنند، خشک می شوند. بنابراین، ضروری است که باغ های سرپوشیده به اندازه کافی آبیاری شوند، البته ذکر این مورد ضروری است که نباید بیش از حد آبیاری شوند چون باعث خراب شدن گیاهان می شوند. برای اطمینان از اینکه گیاهان به طور مداوم آبیاری می شوند، برخی از طراحان و صاحبان خانه به راه حل هایی مانند سیستم های آبیاری قطره ای داخلی، هیدروپونیک یا گلدان های خودآبیاری روی می آورند.

دما

بیشتر گیاهان در دمای 65 تا 75 درجه فارنهایت رشد می کنند.

سیستم های آبیاری قطره ای در معماری داخلی خانه باغ ها

سیستم‌های آبیاری قطره‌ای داخلی، گیاهان را با تایمر (به صورت یک زمان مشخص به صورت روزانه) آبیاری می‌کنند و استفاده از آنها را بسیار حائز اهمیت است. با این حال، با لوله‌های آشکاری که گیاهان را به هم متصل می‌کنند، آنها نسبتاً ناخوشایند هستند. گلدان ها و گلدان های خودآبیاری یک مخزن قابل پر کردن را نگه می دارند و همانطور که از نام آن پیداست، گیاهان خود را به طور خودکار آبیاری می کنند. برخلاف سیستم‌های آبیاری قطره‌ای داخلی، هیچ لوله و شیر آب خارجی دیده نمی‌شود. یکی از تغییرات جالب در گلدان خودآبیاری، ظرف خودآبیاری قابل رویت است که در اصل به یک باغچه عمودی کوچک با سیستم آبیاری خودکار مخفی تبدیل می شود. یکی دیگر از گزینه های جالب زیبایی شناختی باغ هیدروپونیک است که خاک را از معادله حذف می کند و در عوض به طور مستقیم آب و مواد مغذی را برای گیاهان تامین می کند. این محلول می‌تواند از ظروف کوچک‌تر استفاده کند، رشد سریع‌تر گیاه را تسهیل می‌کند و احتمال عفونت‌های گیاهی را کاهش می‌دهد و آن را به یک انتخاب محبوب تبدیل می‌کند.

صرف نظر از نوع سیستم آبیاری مورد استفاده، زهکشی نیز همیشه یک نکته مهم است. بدون زهکشی کافی، ریشه ها ممکن است در شرایط خیلی مرطوب پوسیده شوند. این نیاز فقط به این معنی است که گلخانه‌ها باید همیشه سوراخ‌های زهکشی و سینی‌های قطره‌ای داشته باشند.

انواع گیاهان مورد استفاده در خانه باغ ها

  • گیاهان معمولی خانه: گیاه عنکبوتی، آلوئه ورا، انجیر گریان، گیاه یشم
  • سبزیجات معمولی: چغندر، هویج، گیاهان، کلم پیچ، کاهو، قارچ.
  • گل ها: رز چین، گل فلامینگو، زنبق کفیر، ارکیده های مختلف

انواع مختلفی از طرح های باغ وجود دارد که در طول زمان ابداع شده اند. بسته به متراژ موجود و نوع طراحی و سبک داخلی، طراح باید گزینه هایی را انتخاب کنند که جنبه های مختلف خانه را دارا باشد که این خانه باغ باید دارای هویت باشد و اجازه استفاده بهتر از فضا را می دهد.

در معماری طراحی داخلی خانه باغ باید تا جایی که  امکان دارد از گل و گیاه استفاده کنیم،که تا جایی که چشم میچرخد مخاطب گل و گیاه ببیند و گویی که در بهشت قدم میزند.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد شما عزیزان را در نحوع چیدمان، دکوراسیون، معماری و طراحی داخلی خانه باغ ها کمک کند. در بخش دیدگاه ها، منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)