طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک، نوزاد و نوجوان امری لذت بخش است. اگر در خانه نوزاد، کودک یا نوجوانی دارید، حتماً در این مقاله همراه ما باشید.

اتاق خواب کودک، معمولاً کوچک ترین اتاق خانه است، زیرا هم مقیاس انسانی کودک با انسان بالغ تفاوت دارد. همچنین وسایل آن ها فضای کمتری اِشغال می کند. به فرض مثال، تخت خواب کودک از تخت خواب دونفره یا تخت خواب یک نفره کوچک تر است. ولی این دلیل نمی شود تا اتاقی را برای کودک در نظر نگیرید. در نتیجه در میان اتاق های خانه ی خود اتاقی را به کودک اختصاص دهید تا ضمن ایجاد حریم شخصی و فضای بازی برای او، جایی برای وسایلش باشد و حتماً تمامی وسایلش در آن فضا جای گیرد.

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوزاد، کودک و نوجوان

نیازمند است حتما در طراحی اتاق کودک به روانشناسی رنگ ها توجه کرد و با استفاده از روحیات کودک خود، به رنگ آمیزی اتاق او بپردازید.

در میان رنگ ها حتما از رنگ های روشن و شاداب برای طراحی داخلی اتاق کودک استفاده کنید. رنگ های پاستلی، بهترین گزینه ها برای اتاق خواب کودکان هستند. تمامی رنگ ها اگر روشن شوند و اندکی رنگ سفید به آن ها اضافه گردد، به رنگ پاستلی تبدیل می شوند.

رنگ زرد را به میزان کم در اتاق کودکان استفاده کنید. زیرا در طولانی بلند چشم کودکان را اذیت می کند. از رنگ های آبی و صورتی برای کل اتاق استفاده نکنید، زیرا هر دوی این رنگ ها انرژی کودکان را کم می کند. رنگ قرمز، انرژی بخش کودکان است. پس اگر کودک فعال و پرانرژی دارید، از رنگ قرمز اجتناب کنید. رنگ نارنجی، شاداب و رنگ سبز آرامش بخش است. از ترکیب این دو رنگ برای اتاق کودک خود استفاده کنید تا انرژی و آرامش را یک جا به کدک خود بدهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات طراحی نارسی موسوی، بر روی طراحی داخلی کلیک کنید.

مبلمان در چیدمان اتاق خواب کودک

اگر فرزند شما اتاقی جداگانه برای خود دارد، پیشنهاد ما به شما این است که تمامی وسایل اتاقش که سایز بندی دارند را اندکی بزرگتر تهیه کنید. زیرا کودکان به سرعت بزرگ میشوند و ممکن است پس از تایمی محدود دیگر وسایلش همچون تخت خواب یا صندلی هم اندازه ی او نباشد. این کار در صرف هزینه ها به شما خیلی کمک می کند.

وسایل اتاق کودک شامل موارد زیر است:

دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوجوان

دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوجوان

 1. تخت خواب
 2. کمد لباس
 3. کمد وسایل بازی
 4. میز و صندلی (درصورت وجود فضا)
 5. صندلی یا مبلی مخصوص والدین (برای کودکانی که نیاز به مراقبت شبانه دارند)

توصیه میشود برای اتاق خواب کودکان از مبلمان با گوشه های تیز خودداری کنید .

برای مبلمان اتاق کودکان از متریال های قوی و مقاوم استفاده کنیدT زیرا کودکان به دنبال سرگرمی و جنب و جوش هستند.

نکته: اگر کودک شما به سنی رسیده است که بتواند نظر دهد از نظر شخصی او برای چیدمان و رنگ آمیزی اتاقش استفاده کنید. این کار به کودک اعتماد به نفس و همچنین شوق گذراندن اوقات را در اتاقش به او می دهد.

اتاق کودک برای دو نفر

اگر دو کودک خردسال دارید که تنها یک اتاق برای آن ها موجود است، حتماً از کمد های قفسه بندی شده به صورت جداگانه برای آن ها استفاده کنید تا دچار آشفتگی و بی نظمی نشوند.

به منظور حفظ حریم خصوصی کودکان، حتماً از پارتیشن ها برای جداسازی فضای شخصی آن ها از یک دیگر استفاده کنید. برای این کار می توانید با استفاده از دو تم رنگی نیز حریم فضای آن ها را نشان دهید.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودکان، نوجوانان و نوزادان

 • از حداکثر نور طبیعی در اتاق کودک استفاده کنید.
 • اگر پنجره ای با ارتفاع کم دارید حتما برای آن حفاظی در نظر بگیرید.
 • برای شب حتما در اتاق کودکان از چراغ خواب یا نور مخفی استفاده کنید (خیلی از کودکان از تاریکی شب میترسند)
 • حتما برای کف اتاق کودکان از موکت یا فرش هایی با پرز های ضخیم و نرم استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از بهم ریختگی اتاق آن ها کمد لباس آن هارا از کمد وسایل بازی آن ها جدا کنید.
 • حتما برای نگهداری لباس های آن ها از کشو ها استفاده کنید.
 • حتما کمد های آن هارا قفسه بندی کنید.
 • به هیچ وجه از رنگ های تیره و کدر در اتاق کودکان استفاده نکنید.
 • استفاده از رنگ های جیغ و تند در اتاق کودکان توصیه نمیشود.
 • حتما جعبه هایی در دسترس کودکان قرار دهید تا وسایل خود را در آن قرار دهد(زیرا کودکان منظم کردن اتاق را در ریختن تمامی وسایلخود به داخل کمد ها میدانند.)
 • برای تخت خواب کودکان حتما از حفاظ استفاده کنید.

خیلی از پدر و مادرهای عزیز در نحوه یا شیوه طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک، نوزاد و نوجوان سخت گیری می کنند. ولی شما والدین گرامی به راحتی با رعایت نکات و تکنیک هایی که در بالا بدان اشاره کردیم، می توانید به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی این کار را انجام دهید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟